Застуда лімфовузлів на шиї

У тілі людини є понад 500 лімфатичних вузлів, які розташовані навколо основних органів та під шкірою – на шиї, під щелепами, у паху, під пахвами тощо. Вони невеликі за розміром, як горошини, але мають важливу функцію: у них знешкоджуються патогени. Разом з лімфою до лімфовузлів потрапляють загиблі та злоякісні клітини, мікроорганізми (віруси, бактерії, грибки), а  лімфоцити та макрофаги, що знаходяться там, їх знищують. Цей процес може супроводжуватися збільшенням лімфовузлів (лімфаденопатією) та появою в них болю, особливо при натисканні. При застуді збільшуються ті лімфовузли, що розташовані найближче до ураженої ділянки, — під щелепами та на шиї (наприклад, при ангіні).

Болять лімфовузли при застуді

Біль та збільшення лімфовузлів до понад 1 см у діаметрі при застуді є ознако того, що імунна система організму бореться з інфекцією. Лімфоїдна тканина лімфовузлів схожа на ту, що є у глотці (мигдалики) та у товстому кишечнику. Незалежно від локалізації в організмі, вона виконує захисну роль. Лімфовузли частіше за все болять тому, що в них затримуються і нейтралізуються клітини зі збудниками застуди, ГРВІ і грипу. Цей біль лікувати окремо не потрібно – він мине разом із застудою.

Чому при застуді запалюються лімфовузли

При застуді збільшення та болісність лімфовузлів зазвичай помірні. Однак якщо організм людини значно ослаблений, можливий розвиток у них запалення. Якщо лімфовузли не тільки збільшені, а й дуже болять, є набряк та почервоніння шкіри в зоні їх розташування, слід звернутися до лікаря. Так може проявлятися ускладнення ГРВІ або інша бактеріальна інфекція (наприклад, стрептококова ангіна). У будь-якому випадку оцінювати стан лімфовузлів та призначати препарати повинен лише лікар. Майте на увазі, що у лімфовузлах може утворюватися гній, а в деяких випадках їхні зміни свідчать про розвиток онкозахворювання.

При застуді запалився лімфовузол що робити?

Якщо на тлі застуди або ГРВІ дещо збільшилися і стали болісними лімфовузли на шиї та/або під нижньою щелепою, це не привід до хвилювання. Наявність таких симптомів свідчить про те, що в організмі є запалення, зумовлене інфекцією. Слід лікувати застуду та ГРВІ симптоматичними засобами (краплі від нежитю, муколітики від кашлю тощо). У жодному разі не можна переносити респіраторне захворювання «на ногах». Не слід додатково гріти чи охолоджувати лімфовузли, їхній стан повернеться до норми разом зі зменшенням і зникненням проявів застуди. Про збільшення та інші зміни у лімфовузлах потрібно обов’язково повідомити лікаря. Лише він може призначити обстеження (ультразвукове дослідження черевної порожнини, шиї, рентгенографію грудної клітки тощо), аналізи крові та сечі, а також антибіотики, якщо це буде потрібно.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутка до верху