Немає температури при застуді
Підвищення температури тіла – це захисна реакція організму, яка виникає у відповідь на потрапляння в організм збудників ГРВІ. Вона може також свідчити про розвиток бактеріального ускладнення після респіраторної вірусної інфекції. Лихоманка спрямована на боротьбу з інфекцією, оскільки вона гальмує ріст і розмноження бактерій і вірусів, стимулює імунітет на боротьбу з ними, знижує стійкість патогенних мікроорганізмів до ліків тощо. Деякі бактерії і віруси, що вразили людину, втрачають можливість виживати і розмножуватися, якщо температура тіла хворого зросла до 38 градусів і більше. Однак у багатьох людей ГРВІ та застуда або взагалі не супроводжуються лихоманкою, або вона незначна, субфебрильна (трохи вища за 37 градусів) і швидко, за 1-5 днів минає. Це особливо стосується дорослих і людей літнього віку. У дітей зазвичай ГРЗ і ГРВІ супроводжуються підвищенням температури, часто – досить значним.

Чому застуда без температури
Застуда або ГРВІ має перебіг без підвищення температури тіла з різних причин. Це може бути пов’язано з особливостями вашого організму: на різних збудників хвороб він реагує по-своєму. Існують тисячі вірусів і бактерій, що зумовлюють ГРВІ и ГРЗ, з різним ступенем активності та патогенності. Імунна система людини одних вважає небезпечними і реагує гостро, зі значною температурою, а інших оцінює як таких, що не завдадуть значної шкоди, і реагує слабкіше. Тому, наприклад, грип у більшості людей супроводжується лихоманкою до 39-40 градусів, а нежить, що теж має переважно вірусне походження, минає за 7 днів без температури. У рідкісних випадках порушення терморегуляції цілковита відсутність високої температури може бути наслідком важких хронічних недуг (приміром, онкологічних) та імунодефіциту. Часто температура тіла не підвищується у літніх людей через вікові особливості обміну речовин – в організмі утворюється менше сполук, що призводять до запалення. А чим менше воно виражене, тим ближчою до норми є температура тіла.
Застуда без температури – це добре або погано
З одного боку, лихоманка – це допомога у подоланні застудної інфекції, а з іншого – зайве навантаження на серцево-судинну систему, на нирки та печінку, що виводять рідину та токсини вірусів і бактерій. Дорослій людині температура понад 38 градусів при ГРІ та ГРВІ створює значно більший дискомфорт, ніж маленькій дитині. Тож добре чи погано, що застуда має перебіг без підвищення температури, – це дискусійне питання. Якщо людина погано переносить лихоманку, то її відсутність – це скоріш благо, ніж зло. Усі реакції організму спрямовані на підтримання життєдіяльності, на оптимальну роботу всіх органів і систем. І якщо температури немає під час нежитю, болю в горлі, кашлі, що супроводжують ГРВІ або застуду, це не привід вважати, що імунітет не працює. Скоріш за все, він не вважає за потрібне застосовувати лихоманку як зброю проти інфекції.
Часті застуди без температури
Якщо застуда або ГРВІ – неважливо з температурою чи без неї – вражають людину часто, понад 2-3 рази за рік, потрібно зміцнювати організм. Йдеться не про прийом засобів з аптечного асортименту, а передусім про здорове харчування, достатній сон, мінімізацію наслідків стресів і адекватну фізичну активність. Відсутність температури під час ГРЗ та ГРВІ не збільшує частоту появи цих захворювань.
Довга застуда без температури
Тривалість застуди без підвищення температури тіла може бути більшою, ніж за її наявності. Наприклад, не 7 днів, а 10–12. Ймовірно, це пов’язано з тим, що організм залучає до боротьби з інфекцією інші механізми та фактори імунітету. Однак це не означає, що з людиною щось негаразд. Скоріш за все, це індивідуальна особливість організму. Навіть після одужання тривалий час (від кількох тижнів до місяця) людину може турбувати таке залишкове явище застуди, як кашель. Але згодом він обов’язково мине. Тільки якщо застуда або ГРВІ трапляється ледь не щомісяця, триває понад два тижні та погано піддається лікуванню (щоразу дає ускладнення – бронхіт, отит, синусит, пневмонію), слід звернутися до лікаря.
Як лікувати застуду без температури
При легких неускладнених формах застуди та ГРВІ, лікування патогенетичне — лікарські засоби для відновлення носової прохідності, для зменшення запалення у горлі, відхаркувальні тощо.